Jeszcze raz o zasadach tworzenia firmy spółki jawnej

Małgorzata Koczan10 grudnia 2014Komentarze (0)

Fot. 1 spółka jawnaJak się okazuje wiele osób ma nadal problem z prawidłowym nadaniem firmy spółce jawnej. Skutek jest taki, że pojawiają się problemy na etapie  rejestracji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.

O zasadach tworzenia firmy spółki jawnej pisałam już w artykule pt. „Firma spółki jawnej”.

Ale wobec pojawiających się wątpliwości Czytelników postanowiłam rozwinąć trochę ten temat.

Po pierwsze chcę Ci zwrócić uwagę na to, że Kodeks Spółek Handlowych nie ustanawia obowiązku zamieszczenia w firmie imienia czy pierwszej litery imienia wspólnika, co nie oznacza, że nie możemy do firmy wprowadzić tego typu członów.

Trzeba przy tym pamiętać jednak o tym, że nazwiska nie mogą być skracane, a ich pisownia powinna znajdować oparcie w odpowiednich dokumentach np. umowie spółki.

Przykład:

Spółkę jawną chce założyć dwóch wspólników Adam Kieliszek i Sławomir Mróz. Spółka ma się zajmować obróbką metali. Wspólnicy chcą, aby przedmiot działalności znalazł odzwierciedlenie w firmie spółki.

Prawidłowo nadana firma może wyglądać tak:

  • Zakład Obróbki Metali Adam Kieliszek Sławomir Mróz Spółka Jawna lub
  • Zakład Obróbki Metali A. Kieliszek S. Mróz Spółka Jawna lub
  • Zakład Obróbki Metali Adam Kieliszek Spółka Jawna lub
  • Zakład Obróbki Metali Sławomir Mróz Spółka Jawna lub
  • Zakład Obróbki Metali Kieliszek Spółka Jawna lub
  • Zakład Obróbki Metali Mróz Spółka Jawna lub
  • Zakład Obróbki Metali A. Kieliszek Spółka Jawna lub
  • Zakład Obróbki Metali S. Mróz Spółka Jawna.

W jaki sposób prawidłowo nadać
skrót takiej firmie?

Otóż musisz pamiętać, że zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych:

Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „sp.j.”

Tak więc nie ma możliwości skrócenia innej części firmy spółki jawnej poza dodatkiem określającym formę organizacyjną czyli poza dodatkiem „spółka jawna”.

Wracając do naszego przykładu w przypadku obrania firmy Zakład Obróbki Metali Adam Kieliszek Sławomir Mróz Spółka Jawna dopuszczalnym skrótem będzie:

Zakład Obróbki Metali Adam Kieliszek Sławomir Mróz sp.j.

Jeśli nadamy skrót ZOM A. Kieliszek S. Mróz sp. j. lub nawet ZOM Adam Kieliszek Sławomir Mróz sp. j. będziemy musieli liczyć się z tym, że sąd zobowiąże nas do zmiany skrótu firmy spółki jawnej.

I jeszcze jedna rada, dotycząca zwłaszcza spółek,
w których mamy większą liczbę wspólników

Wskazywanie w firmie nazwisk (nazw) wszystkich wspólników może być zupełnie niepraktyczne.

Pamiętajmy, że później tą firmą będziemy się posługiwać w obrocie. Poza tym w przypadku utraty członkostwa wspólnika, którego nazwisko ujawniono w firmie spółki, jeśli spółka będzie chciała utrzymać dotychczasowe brzmienie firmy będzie musiała uzyskać na to pisemną zgodę (zastrzeżoną dla celów dowodowych – ad probationem) wspólnika ustępującego ze spółki.

A w razie jego śmierci – zgodę jego małżonka i dzieci.

Jeśli natomiast spółce nie będzie zależało na utrzymaniu dotychczasowego brzmienia firmy spółki lub odchodzący wspólnik bądź jego małżonek i dzieci nie wyrażą zgody, o której mowa w zdaniu poprzednim trzeba będzie zmienić firmę spółki.

* Niniejszy wpis jest dopełnieniem innych, poświęconych zagadnieniom firmy spółki np. „Zmiana firmy spółki jawnej„, ” O ochronie marki w spółce jawnej„, „O ochronie marki w spółce jawnej ciąg dalszy„, „Nazwa firmy a rejestr KRS

Fot. 1 Źródło The sun1/ Foter

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 242 287e-mail: kancelaria@mkoczan.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@mkoczan.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: