Z życia wzięte – zmiana nazwiska wspólnika spółki jawnej

Małgorzata Koczan01 września 201611 komentarzy

Jakiś czas temu zadzwonił do mnie Klient, dla którego kiedyś robiłam zmiany w spółce jawnej. Współpraca nam się bardzo dobrze układała.

Swoją drogą zawsze cieszy mnie bardzo fakt, że Klienci wracają do mnie z kolejnymi sprawami 🙂

Jego pytanie dotyczyło także spółki jawnej. Podzielił się ze mną szczęśliwą wiadomością, że jego córka wychodzi za mąż. Serdecznie mu więc tego faktu pogratulowałam.

zmiana nazwiska wspólnika spółki jawnej

W związku z tym, że córka jest wspólnikiem w spółce jawnej Klient w całym tym zabieganiu przedweselnym zaczął się zastanawiać czy nie trzeba przypadkiem czegoś zmienić w KRS, jak już przyszli małżonkowie złożą stosowne oświadczenia.

Podejrzewam, że nie jest to jedyny przypadek w Polsce 😉 więc postanowiłam temat poruszyć na blogu.

Zmiana nazwiska wspólnika w KRS

Zgodnie z art.  26 kodeksu spółek handlowych:

,,§  1. Zgłoszenie spółki jawnej do sądu rejestrowego powinno zawierać:

1) firmę, siedzibę i adres spółki;

2) przedmiot działalności spółki;

3) nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) wspólników oraz adresy wspólników albo ich adresy do doręczeń;

4) nazwiska i imiona osób, które są uprawnione do reprezentowania spółki, i sposób reprezentacji.

2. Wszelkie zmiany danych wymienionych w § 1 powinny zostać zgłoszone sądowi rejestrowemu”.

Jeśli więc zmienia się nazwisko wspólnika, bądź jakiekolwiek inne dane wskazane wyżej trzeba dokonywać zgłoszenia tych zmian w KRS. Wniosek o wpis do Rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu.

W celu zgłoszenia zmiany nazwiska trzeba będzie wypełnić formularze: KRS-Z1 oraz KRS-ZB. Jeżeli wspólnik jest uprawniony do reprezentowania spółki, również formularz KRS-ZK.

Uwaga! Gdyby nazwisko wspólnika stanowiło człon firmy spółki trzeba by było także zmieniać firmę spółki, a to z kolei się wiąże ze zmianą umowy spółki oraz koniecznością załączenia dodatkowych dokumentów do wniosku.

A co jeśli spóźnisz się ze złożeniem takiego wniosku?

Sąd rejestrowy w razie stwierdzenia, że obowiązkowy wniosek o wpis do rejestru zmian nie został złożony mimo upływu terminu, wyznaczy dodatkowy siedmiodniowy termin z zagrożeniem, że w razie jego niedotrzymania zastosuje grzywnę przewidzianą w przepisach kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych.

Od słowa do słowa przechodząc przy okazji zapytałam go o to czy pamiętał o złożeniu oświadczenia do KRS o braku obowiązku sporządzenia i złożenia sprawozdania finansowego, na którego złożenie minął już termin (jak myślisz co powiedział 😉 – oczywiście, że nie) oraz porozmawialiśmy sobie na temat kwestii ewentualnej intercyzy u przyszłych małżonków.

Warto rozmawiać ze swoimi Klientami 🙂 Warto by także Klienci byli otwarci na konsultacje z prawnikami.

W mojej ocenie to, że dziś kogoś nie stać na prawnika to MIT. Większą blokadą jest chyba przełamanie stereotypów o prawnikach.

Jeśli więc chciałbyś dokonać zmian w swojej spółce zapraszam do kontaktu.

Do tej pory w swojej praktyce nie mieliśmy jeszcze ani jednego wezwania do uzupełniania braków formalnych, co uważam za sukces i co niewątpliwie przyspiesza rozpoznawanie wniosków przez sądy.

Co do długości natomiast postępowania przed KRS możesz przeczytać we wpisie pt. Ile trwa rozpoznanie wniosku przez sąd rejestrowy? Jak widać po komentarzach – bywa różnie…

Małgorzata Koczan
radca prawny

Photo credit: NickNguyen via Foter.com / CC BY-SA

***

Podatkowa księga przychodów i rozchodów w spółce jawnej

Chciałoby się powiedzieć, że jednym z atutów spółki jawnej jest brak obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, ale takie ogólne stwierdzenie nie jest do końca precyzyjne ani uprawnione, bo musisz wiedzieć, że są sytuacje, w których taki obowiązek istnieje [Czytaj dalej…]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 242 287e-mail: kancelaria@mkoczan.pl

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki 2 września, 2016 o 11:07

Spotkała się Pani Mecenas w praktyce z nałożeniem grzywny w przypadku niedotrzymania terminu i dobrowolnego zgłoszenia zmian?

Odpowiedz

Małgorzata Koczan 16 września, 2016 o 09:00

Panie mecenasie, jeden przypadek dotyczący niezłożenia przez spółkę jawną w terminie oświadczenia o obowiązku złożenia sprawozdania finansowego. Grzywna po 5.000 zł od każdego wspólnika, a było ich 5 :/. Po przejęciu sprawy z sukcesem udało się nie zapłacić mojemu Klientowi ani złotówki grzywny 🙂 A jakie są Pana doświadczenia?

Odpowiedz

Robb Startk 7 października, 2016 o 11:37

A co w przypadku zmiany imienia i nazwiska jednego ze wspólników nie na skutek zawarcia związku małżeńskiego? Czy do załączników dołączanych do stosownego formularza KRS wystarczy kserokopia nowego dokumentu tożsamości poświadczona przez notariusza?

Odpowiedz

Małgorzata Koczan 10 października, 2016 o 13:02

Nie zgłaszałam jeszcze takiej zmiany, ale ja bym z ostrożności załączyła jeszcze decyzję administracyjną zmieniającą dane.

Odpowiedz

Robb Startk 21 października, 2016 o 13:35

A listę wspólników z uwzględnieniem nowych danych jednego z dotychczasowych wspólników podpisaną przez zarząd?

Odpowiedz

Magdalena 2 grudnia, 2016 o 17:35

Jak dokonać zmiany w KRS, która wynika ze śmierci wspólnika, którego nazwisko jest członem w nazwie spółki jawnej?

Odpowiedz

ssc doradztwo 30 grudnia, 2016 o 17:18

Bardzo ciekawy wpis. Jestem członkiem spółki jawnej i co prawda nie mam zamiaru zmieniać nazwiska w najbliższej przyszłości, ale warto wiedzieć z jakimi formalnościami się to wiąże. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

adwokat Wągrowiec 6 kwietnia, 2017 o 08:50

Dobrze, że informuje Pani społeczeństwo, o tym jak działa prawo. Bardzo dobry blog, pozdrawiam.

Odpowiedz

Joanna 18 kwietnia, 2018 o 15:06

Czy jeśli Wspólnik nie zmienia nazwiska, natomiast w wyniku zawarcia związku małżeńskiego wchodzi we wspólnotę majątkową z żoną, należy zgłosić ten fakt w KRS?

Odpowiedz

Alicja 9 kwietnia, 2019 o 11:48

Super wartościowa wiedza

Odpowiedz

Edyta 5 czerwca, 2020 o 10:56

Dzień dobry,
Trochę zmodyfikuję pytanie Pani Joanny. Co należy zrobić jeśli wspólnik Sp. j. ożenił się jakiś czas temu a w KRS jest informacja, że nie pozostaje w związku małżeńskim.
Czy należy zgłosić to do KRSu? Jeśli tak to w jaki sposób, na jakimś konkretnym formularzu? Czy wiąże się to z opłatami?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@mkoczan.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: