Czy mam zapłacić dług względem spółki jawnej?

Małgorzata Koczan28 kwietnia 2017Komentarze (1)

Inspiracją do tego wpisu jest moja dzisiejsza rozmowa telefoniczna z jedną z czytelniczek bloga, która zapytała mnie czy ma zapłacić dług względem spółki jawnej.

Czy mam zapłacić dług względem spółki jawnej

Czy mam zapłacić dług względem spółki jawnej?

Wątpliwość jej pojawiła się w momencie, w którym powzięła wiadomość, że spółka jawna zawiesiła swoją działalność oraz jeden ze wspólników spółki jawnej zmarł. Czytelniczka zaczęła się obawiać, że zapłacenie w takim momencie długu może być dla niej ryzykowne. Zaczęła się zastanawiać komu w takiej sytuacji dług należy zapłacić.

Jeśli w wyroku dług zasądzono na rzecz spółki uprawnionym podmiotem, na rzecz którego dług powinien zostać spłacony jest spółka. Fakt, że spółka zawiesiła działalność gospodarczą w mojej ocenie nie ma znaczenia. Dopóki spółka nie została wykreślona z rejestru przedsiębiorców przez sąd nadal istnieje.

Nawet jeśli w umowie spółki śmierć wspólnika stanowi przyczynę do rozwiązania spółki to nie jest to równoznaczne w wykreśleniem spółki.  Może to być w takiej sytuacji jedynie przyczyna do wszczęcia postępowania likwidacyjnego spółki jawnej. Do wykreślenia spółki jawnej z rejestru jeszcze daleka droga.

Jeśli więc jesteś dłużnikiem spółki jawnej i nie doszło do wykreślenia spółki jawnej z KRS to dług należy zapłacić na rzecz wierzyciela – spółki jawnej, a nie jej wspólników czy spadkobierców.

Małgorzata Koczan
radca prawny

Photo by Emilio Takas on Unsplash

***

Ile trwa rozpoznanie wniosku przez sąd rejestrowy?

W jakim czasie Sąd rozpozna nasz wniosek złożony do Krajowego Rejestru Sądowego?

To pytanie często pada w rozmowach dotyczących czy to wpisu spółki, czy rejestracji zmian w KRS lub wykreślenia podmiotu z KRS.

W pewien sposób rozumiem to, bo każdy chciałby wiedzieć ile Sąd będzie potrzebował czasu na rozpoznanie dla niego ważnej sprawy [Czytaj dalej…]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 242 287e-mail: kancelaria@mkoczan.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Adam 26 maja, 2017 o 11:43

Konieczność zapłacenia długu jeśli spółka w rejestrze nadal istnieje, wydaje się raczej naturalna.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@mkoczan.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: