Ile trwa rozpoznanie wniosku przez sąd rejestrowy?

Małgorzata Koczan04 marca 201514 komentarzy

W jakim czasie Sąd rozpozna nasz wniosek złożony do Krajowego Rejestru Sądowego?

To pytanie często pada w rozmowach dotyczących czy to wpisu spółki, czy rejestracji zmian w KRS lub wykreślenia podmiotu z KRS.

W pewien sposób rozumiem to, bo każdy chciałby wiedzieć ile Sąd będzie potrzebował czasu na rozpoznanie dla niego ważnej sprawy.

Tak więc, wygląda to tak.

Zgodnie z ustawą o Krajowym Rejestrze Sądowym:

Art. 20a. 1. Wniosek o wpis sąd rejestrowy rozpoznaje nie później niż w terminie 7 dni od daty jego wpływu do sądu.

Termin ten ma jednak charakter instrukcyjny, co oznacza, że jest on niejako adresowany do sądu, a jego przekroczenie nie powoduje negatywnych skutków procesowych. Uchybienie terminowi przez sąd nie daje stronom uprawnień do kwestionowania czynności sądu, co najwyżej do wniesienia skargi na przewlekłość postępowania w sytuacjach radykalnej przewlekłości. W praktyce często, z różnych względów, trudno referendarzom dochować terminu wskazanego w ustawie.

Z moich doświadczeń wynika, że ten czas rozpoznania wniosku średnio wynosi 2-3 tygodnie.

Choć życie potrafi czasem zaskoczyć, i to pozytywnie 🙂

Ostatni przykład:

Wniosek składany do Sądu 20.02.2015r. i w dodatku wysłany listem poleconym, a nie składany na biurze podawczym.

I tu uwaga: dnia 27 lutego 2015r. wpis zmiany w KRS.

Brawa dla Sądu!

Oczywiście nie mówimy tu o rejestracji z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego i zakładamy, że złożony wniosek nie posiada żadnych braków.

Jeśli nie, procedura potrafi znacznie się wydłużyć.

Ciekawa jestem jakie są Twoje doświadczenia w zakresie terminów rozpatrywania wniosków w KRS?

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 242 287e-mail: kancelaria@mkoczan.pl

{ 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Maciej 5 marca, 2015 o 08:30

Wniosek dot. zmian w KRS spółki z 20 listopada 2014 roku, brak rozpatrzenia do dziś 🙂

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn 6 marca, 2015 o 20:53

W Szczecinie czeka się mniej więcej 5 miesięcy.

Odpowiedz

Małgorzata Koczan 26 marca, 2015 o 10:30

Dziękuję za komentarz. No niestety jak widać nie wszędzie jest tak różowo. Takie terminy są zatrważające… W przypadku wielu zmian czy decyzji o wpisie podmiotów do KRS szybkość wpisu odgrywa istotną rolę.

Odpowiedz

Jerzy 16 stycznia, 2016 o 17:23

Zwróciłem się do KRS o podjęcie względem Sp. z o.o. działań określonych w art. 26 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U.2015.1142) z uwagi na zaistnienie przesłanek określonych w art. 24 ust. 1 ustawy o KRS w dniu 26.10.2015. Do dnia dzisiejszego bez żadnej odpowiedzi.

Odpowiedz

Artur 18 maja, 2016 o 13:51

W Poznaniu czekamy na zmiany już ponad 2 miesiące

Odpowiedz

MUV 13 lipca, 2016 o 15:31

Heh, załamany jestem opieszałością rejestracji nowej spółki. Wcale się nie dziwię, że ktoś wpadł na pomysł zakładanie i sprzedawanie gotowych spółek szelowych.
Wniosek złożony ponad miesiąc, ale nikt nic nie wie, nikt nic nie słyszał, trzeba sprawdzać codziennie czy szanowni biurokraci zajęli się Twoim wnioskiem.

Tragedia i zero poszanowania dla biznesu. Oni się dziwią, że Polska jest w czarnej d…
Składa się na to wiele rzeczy, po części i ta…

Odpowiedz

jack 9 sierpnia, 2016 o 01:13

Wniosek o wpis sąd rejestrowy rozpoznaje nie później niż w terminie 7 dni od daty jego wpływu do sądu.
🙂 Tu Polska.niemożliwy kraje nonsense

Odpowiedz

Ania 5 września, 2016 o 11:57

X wydział KRS w Gliwicach : Wniosek o wpis zmian złożony do KRS 27 czerwca 2016, uzupełniony 18 lipca 2016. Brak wpisu do dziś, brak też jakiegokolwiek pisma z sądu w tym temacie.

Odpowiedz

Alan 12 stycznia, 2017 o 15:24

Czekałem 7 miesięcy. Najgorsze, że przez pierwsze 2 miesiące nie można było się niczego dowiedzieć, bo nie było widać wniosku w systemie. A przez kolejne 5 mies. wniosek czekał na rozpoznanie.

Odpowiedz

Tomasz 1 lutego, 2017 o 12:39

Wznowienie działalności spółki, KRS Gliwice, data złożenia 10 lipca 2016, wpis 2 stycznia 2017. Złożenie sprawozdania – data złożenia: 10 lipca 2016, na 1 lutego 2017 daje brak odpowiedzi, ani w ogóle jakiegokolwiek pisma z sądu.

Odpowiedz

ADRIAN 20 lutego, 2017 o 02:16

Olsztyn ostatnio pobił wszystkich 😀 kupiłem 100 % udziałów, spółki którą nie dało się inaczej zlikwidować niż poprzez zakup wszystkich udziałów. Zdążyłem już przerzucić dosłownie wszystko 🙂 nieruchomość, pozamykać bilanse dosłownie wszystko, zapomniałem- bo pracy mam co nie miara żeby sprawdzić KRS 🙂
zakup nastąpił 31 sierpnia 2015 roku, mamy 20 lutego 2017 roku 🙂 zero informacji o brakach formalnych- moim oczom o 3 w nocy pokazuje się, iż spółka którą już zlikwidowałem, wszystko przeksięgowałem, mało tego czerpie z jej majątku profity jest w KRS olsztyńskim wraz z całym Zarządem.
Olsztyn KOCHAM 😀

Odpowiedz

Ewa 17 października, 2017 o 09:37

3 miesiące czekamy na wpisanie prokury, a informacja od sądu w tej sprawie to taka że wniosek nadal jest rozpatrywany 🙁

Odpowiedz

Marek 7 marca, 2018 o 21:21

Na początku października złożyłem wniosek o rejestrację fundacji (bez OPP). Po miesiącu zadzwoniłem, dostałem informację, że mają na to 3 miesiące… Na początku stycznia (3 dni przed terminem 3 miesięcy) dostałem prośbę o uzupełnienie wniosku o dokument, który we wniosku był… Mój prawnik uzupełnił wniosek i wysłał ponownie. Mamy marzec i nadal cisza.
Do sądu mimo 168 prób (rejestruję z nudów) udało mi się dodzwonić dwa razy.

KRS w Bydgoszczy…

Odpowiedz

Dagmara 12 marca, 2019 o 10:43

Mamy dwie firmy zarejestrowane w różnych Sądach. Jedna w Katowickim druga w Szczecinie. Żałuję, że firmę założyliśmy w Szczecinie. Katowice działają bardzo szybko – tam składamy wersje papierowe, co prawda nie jest to 7 dni, ale z wezwaniem do uzupełnienia które wystosowali po 6 dniach od złożenia wniosku, całość zajęła chyba 2 tygodnie. Natomiast w Szczecinie – elektronicznie, ponad 2 miesiące mamy nowy skład zarządu i czasem powstają związane z tym problemy. Nie każdy akceptuje uchwały i to, że wniosek został złożony, niektórzy przymykają oko, inni w ogóle nie akceptują.
Przykład: Pewna sieć komórkowa nie akceptuje uchwał i stanu faktycznego, liczy się tylko KRS. W takim wypadku muszę wzywać, prezesa który nie jest prezesem, żeby można było podpisać umowę np na nowe numery dla firmy.
Jest to bardzo problematyczna sprawa, bo w takich sytuacji kiedy firma może się rozstać z prezesem w niezbyt miłych stosunkach, taki prezes (już nie prezes) może narobić troszkę problemów, taka firma może czegoś nie uzyskać bądź coś stracić. Oczywiście nas to nie dotyczy, ale przyszłościowo kto wie …

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@mkoczan.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: