Zawieszenie działalności spółki jawnej

Małgorzata Koczan        01 lutego 2015        16 komentarzy

z62Jeśli nie jesteś do końca przekonany ze swoimi wspólnikami, do tego, aby rozwiązać spółkę jawną, a potrzebujecie z różnych względów okresowej przerwy w aktywnym prowadzeniu działalności, jest alternatywa dla Ciebie i Twoich wspólników: można zawiesić działalność spółki jawnej.

Zawiesić działalność może przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, co do zasady na okres od 30 dni do 24 miesięcy, a w pewnych sytuacjach  na okres do 3 lat, a nawet 6 (w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem).

W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie musi opłacać składek ZUS, odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy ani składać deklaracji VAT.

Więcej o zawieszeniu i o tym jak funkcjonuje przedsiębiorca w okresie takiego zawieszenia możesz przeczytać m.in. we wpisie pt. “Zawieszenie działalności gospodarczej”, na moim drugim blogu.

3 kroki do zawieszenia działalności spółki jawnej
  1. Podjęcie uchwały przez wspólników o zawieszeniu działalności spółki.
  2. Złożenie wniosku do sądu rejestrowego o zawieszeniu działalności – formularz Z 62.
  3. Załączenie do w/w wniosku oświadczenia o niezatrudnianiu pracowników.

Wniosek o zawieszenie bądź wznowienie działalności spółki nie podlega opłacie sądowej, a sam wpis nie podlega ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

 

{ 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Andaluzja Luty 20, 2015 o 09:14

A czy podczas zawieszenia spółki jawnej można ją przekształcic w działalność 1-osobową? Tutaj: http://www.eporady24.pl/przeksztalcenie_spolki_jawnej_w_dzialalnosc_jednoosobowa,pytania,9,40,3879.html wyczytałam, że konieczne jest rozwiązanie spółki, ale kuzynka twierdzi, że podczas zawieszenia (akurat cywilnej z mężem) udało jej się przejść na działalność. Ma rację czy to niemożlwe?

Odpowiedz

Małgorzata Koczan Luty 20, 2015 o 12:28

Moim zdaniem nie. Spółka jawna rządzi się zupełnie innymi prawami niż spółka cywilna. Spółka jawna może zostać przekształcona, ale w inną spółkę handlową.

Odpowiedz

Jarek Luty 23, 2015 o 20:34

Witam. Wystarczy złożyć tylko druk Z-62? nic więcej? a co z zusem. Czytałem, że trzeba załączyć jeszcze NIP-2, RG-1 plus cos do zus

Odpowiedz

Małgorzata Koczan Luty 24, 2015 o 10:09

Panie Jarku, w obecnym stanie prawnym nie ma już konieczności składania formularzy NIP-2, RG-1.

Odpowiedz

Jarek Luty 24, 2015 o 12:43

bardzomdziekuje za odpowiedz.

Odpowiedz

Krzysztof Luty 24, 2015 o 15:37

Pani Mecenas,
A czy możliwe jest rozwiązanie spółki jawnej w trakcie jej zawieszenia, a konkretniej po upływie 24 miesięcy od zawieszenia? (upłynął mi termin na takie zgłoszenie i jeszcze nie wznowiłem działalności)

Odpowiedz

Małgorzata Koczan Luty 25, 2015 o 23:15

Według mnie tak. Jeśli upłynął już okres zawieszenia nie zwlekałabym z wnioskiem bądź o wznowienie bądź o rozwiązanie spółki, w zależności od decyzji wspólników.

Odpowiedz

zosiaa Kwiecień 17, 2015 o 22:55

trafiłam na fajny artykuł poświecony zawieszaniu działalności więc może kogoś zainteresuje
zważywszy że jest bardziej aktualny
http://poradnik.wfirma.pl/-zawieszenie-prowadzenia-dzialalnosci-gospodarczej

Odpowiedz

Małgorzata Koczan Kwiecień 19, 2015 o 22:40

Bardziej aktualny raczej nie jest, bo przepisy w tym zakresie z tego co się orientuję nie zmieniły się w okresie publikacji obu artykułów. Z pewnością natomiast szerzej ujmuje tematykę zawieszenia działalności m.in. także przez inne podmioty niż spółki jawne. Pozdrawiam

Odpowiedz

Rafał Czerwiec 6, 2015 o 12:31

Witam. Czy możliwe jest przedłużenie zawieszenia spółki jawnej, która została zawieszona na 12 miesięcy o kolejne 12 m-cy ? Czy trzeba wznawiać działalność, żeby ją ponownie zawiesić ? Kończy mi się okres zawieszenia, a na razie nie widzę sensu prowadzenia dalej działalności w tym momencie.

Odpowiedz

Ewa Listopad 21, 2016 o 16:04

Czy w okresie zawieszenia działalności spółki jawnej, która ma długi, komornik może ściągać wierzytelności z konta wspólników (spółka jest niewypłacalna, jej aktywa = 0) ??

Odpowiedz

Jaro Listopad 22, 2016 o 07:26

Moim zdaniem tak, ponieważ jeżeli spółka nie ma pieniędzy to wierzytelności musza zaspokoić wspólnicy.

Odpowiedz

Krzysztof Styczeń 18, 2017 o 14:04

Czy w okresie zawieszenia działalności spółki jawnej można dokonywać zmian w KRS? szczególnie mam na myśli zmianę wspólników spółki

Odpowiedz

http://boreliozaonline.pl/rozpoznanie-boreliozy Styczeń 26, 2017 o 15:39

Super artykuł! Niestety będę musiała chyba dokonać zawieszenia mojej spółki, ale nie do końca wiedziałam jak to zrobić. Wasz wpis wiele mi w tek kwestii podpowiedział. Dziękuję i pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Ewa Czerwiec 24, 2017 o 09:59

Witam, Pani Małgorzato mam takie pytanie trochę z innej beczki, czy będąc wspólnikiem spółki jawnej i płacąc w chwili obecnej normalny ZUS (taki jak z prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej), jeżeli zatrudniłabym się w innej firmie np. na 1/3 etatu czy będę musiała dalej płacić cały ZUS z tytułu wspólnika spółki jawnej, czy mogę sobie wybrać który będzie dla mnie korzystniejszy? Oczywiście wiem że składka zdrowotna zawsze się będzie dublować, z góry bardzo dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie Ewa Skalska

Odpowiedz

Małgorzata Styczeń 17, 2018 o 09:55

Witam. Mam pytanie . Jeżeli spółka jawna zawiesiła działalność w sierpniu 2017 jest wpisane w KRS czy mogę złożyc pozew przeciwko spółce czy również przeciwko wspólnikom. Czy żeby uzyskać adres zamieszkania wspólników z KRS muszę najpierw uzyskać nakaz z klauzulą i bezskuteczną egzekucję komorniczą ze spółki. Czy mogę już na etapie zbierania materiałów dowodowych wystąpić o adresy zamieszkania wspólników z KRS. Nie jestem prawnikiem i stąd może takie chaotyczne zapytanie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@mkoczan.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: