Zmiany w prawie od 15 stycznia 2015 roku

Małgorzata Koczan14 stycznia 20152 komentarze

Wraz z nadejściem Nowego Roku nadeszły też zmiany w prawie. Dziś o jednej z nich.


Zrzut ekranu 2015-01-14 o 17.05.21

Otóż od jutra, czyli od 15 stycznia 2015 roku, będzie można założyć spółkę jawną i komandytową przez internet. Taką możliwość mamy już w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Krótko o tym jak ma to  wyglądać.

Najpierw trzeba założyć konto i zalogować się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Umowę zawiera się przy wykorzystaniu wzorca, przez wypełnienie formularza w systemie teleinformatycznym i opatrzenie go bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem profilem zaufanym ePUAP.

Jeśli więc nie dysponujesz takim podpisem trzeba będzie najpierw go uzyskać, albo zarejestrować spółkę w sposób tradycyjny.

Z możliwości zarejestrowania e-spółki jawnej nie będą mogli też skorzystać Ci, którzy będą chcieli przekształcić spółkę cywilną w spółkę jawną.

Poza tym decydując się na założenie spółki jawnej przez internet będziemy mogli wnieść do do spółki jawnej jedynie wkład  pieniężny.

W takiej e-spółce przy wykorzystaniu systemu informatycznego będzie można także ustanowić prokurę czy udzielić pełnomocnictwa do prowadzenia spraw przedsiębiorstwa.

Taki wniosek złożony przez internet ma być rozpatrzony w ciągu 24 godzin.

Opłata od wniosku o rejestrację e-spółki ma wynosić 250 zł.

W dalszym ciągu jest zachowana możliwość założenia spółki w sposób tradycyjny tj. poprzez złożenie we właściwym sądzie rejestrowym urzędowych formularzy wraz z załącznikami np. wcześniej podpisaną przez wspólników umową spółki.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 242 287e-mail: kancelaria@mkoczan.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki | spolkacywilna.info 8 lutego, 2015 o 11:53

Cóż, na pewno może to być „konkurencja” dla spółek cywilnych – nie będzie wymagana jakakolwiek odpłatna ingerencja prawnika. Z drugiej strony stosunkowo rzadko spotykam się ze spółkami jawnymi, do których wkłady są wnoszone w postaci pieniądza. A wnoszenie innego wkładu wyklucza z kolei internetową rejestrację. Przyznam przy okazji, że pomimo młodego ( 🙂 ) wieku dosyć sceptycznie podchodzę do wszystkich e-spółek, zwłaszcza do tych z kapitałem zakładowym 5.000 i bliżej nieznanymi wspólnikami.

Odpowiedz

Małgorzata Koczan 9 lutego, 2015 o 08:44

Panie Wojciechu dziękuję za komentarz. Moje doświadczenia są nieco inne: bardzo często stykam się ze spółkami jawnymi, do których wspólnicy wnoszą wkłady pieniężne. Rozwiązania dotyczące zakładania e-spółek z pewnością nie są idealne i nie wygląda to różowo, jak zresztą pokazała rzeczywistość. Nie uważam również aby korzystanie z wzorców umów przy zakładaniu e-spółek było najlepszym rozwiązaniem. To trochę tak, jakby ktoś posłużył się najprostszym wzorem umowy przypadkowo znalezionym w internecie. Niemniej jednak istotna jest świadomość tych, którzy zakładają tego typu spółki, że mają taką alternatywę. Czy z niej skorzystają to już decyzja wspólników. Czasem czas założenia takiej spółki jet decydującym czynnikiem…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@mkoczan.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: