Minimalna wartość wkładów do spółki jawnej

Małgorzata Koczan05 lutego 2020Komentarze (0)

Jaka jest minimalna wartość wkładów w spółce jawnej?

To częste pytanie jakie jest zadawane przez osoby, które zastanawiają się nad założeniem spółki jawnej.

Na początku należy podkreślić, że każda umowa spółki jawnej powinna określać wkłady wnoszone przez każdego wspólnika i ich wartość.

Wkłady mogą być pieniężne (najczęstsza sytuacja), ale też mogą polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki.

O wkładach wnoszonych do spółki możesz także poczytać we wpisie „Wkłady wnoszone do spółki i ich wartość”.

minimalna wartość wkładów w spółce jawnej pianiędze

A zatem jaka jest minimalna wartość wkładów w spółce jawnej?

Ustawa kodeks spółek handlowych nie określa, jaka jest minimalna wartość wkładów wspólnika do spółki jawnej.

Teoretycznie więc może  to być nawet 1 zł. Inaczej jest w przypadku np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gdzie wymagany kapitał zakładowy wynosi obecnie 5 tys. zł lub w przypadku spółki akcyjnej – 100 tys. zł.

Niemniej jednak określając wkłady wnoszone do spółki należy pamiętać, że spółka jawna jest odrębnym bytem prawnym i pieniądze w tej spółce muszą się znaleźć w niej z jakiegoś określonego tytułu.

Jeśli przykładowo spółka będzie ponosiła jakieś koszty np. najmu lokalu to jeśli nie wygeneruje przychodu, który wystarczyłby na pokrycie zobowiązania za czynsz to nie będzie miała z czego tego czynszu zapłacić. Taka sytuacja będzie wymagała dokapitalizowania spółki jawnej np. w formie kredytu zewnętrznego, pożyczki od wspólników, czy podwyższenia pierwotnie wniesionych wkładów.

Chcąc więc uniknąć sytuacji, w której zaraz po założeniu spółki jawnej trzeba będzie ją dokapitalizować należałoby wnieść do spółki jawnej takie wkłady pieniężne, które pozwoliłby na pokrycie kosztów spółki jawnej w pierwszych miesiącach jej działalności.

Praktyczna wskazówka:

Ustalając minimalną wysokość wkładów wnoszonych do spółki jawnej oszacuj koszty jakie będzie ponosiła spółka co najmniej w pierwszych sześciu miesiącach jej działalności i adekwatnie do tej wartości określ wkłady.

Małgorzata Koczan
radca prawny

Zdjęcie: Christian Dubovan

***

Umowa spółki jawnej – forma zawarcia

Umowa spółki jawnej jest tematem bardzo szerokim dlatego dziś zajmę się jedynie kwestią formy takiej umowy. Do samej umowy spółki jawnej jeszcze niejednokrotnie będę wracać.

Umowa spółki jawnej powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności [Czytaj dalej…]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 242 287e-mail: kancelaria@mkoczan.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@mkoczan.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: