Chciałoby się powiedzieć, że jednym z atutów spółki jawnej jest brak obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, ale takie ogólne stwierdzenie nie jest do końca precyzyjne ani uprawnione, bo musisz wiedzieć, że są sytuacje, w których taki obowiązek istnieje.
I tak spółka jawna musi prowadzić księgi rachunkowe gdy jej przychód netto osiągnięty w poprzednim roku podatkowym ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych wyniósł równowartość 1.200.000 euro w przeliczeniu na złote polskie, a jej wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne opodatkowane według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Trzeba przy tym pamiętać, że ta kwota graniczna dotyczy przychodów spółki jako takiej, a nie przychodów poszczególnych wspólników spółki. Jeśli więc przychody wspólnika – osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie przekroczą 1.200.000 euro, ale przychody spółki jawnej już tak, wspólnik będzie mógł prowadzić księgę przychodów i rozchodów, jak dotychczas, a spółka będzie musiała zaprowadzić księgę rachunkową.
Przykład: Spółka jawna, której wspólnikami są dwie osoby fizyczne opodatkowane podatkiem liniowym, jest zobowiązana prowadzić w 2015 r. księgi rachunkowe jeśli jej przychód netto za 2014r. wyniósł 5.010.600 zł.
Spółka jawna będzie też zobowiązana prowadzić księgi rachunkowe jeśli jej wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne, bez względu na wartość osiągniętego przychodu.
Przykład: Spółka jawna ma dwóch wspólników, osobę fizyczną i spółkę z o.o. Taka spółka nie może prowadzić podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Dlaczego tak jest?
Ponieważ podatkową księgę przychodów i rozchodów zobowiązane są prowadzić osoby fizyczne prowadzące indywidualną działalność gospodarczą lub prowadzące działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych czy spółki partnerskiej, których dochody z działalności gospodarczej opodatkowane są:
- według skali podatkowej,
- podatkiem liniowym,
a osiągnięte w poprzednim roku przychody nie obligują tych podmiotów do zaprowadzenia ksiąg rachunkowych.
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Bardzo przydatny artykuł. Zawsze warto jest się dowiedzieć o dodoatkowych ulgach podatkowych, jakie można uzyskać. Szkoda tylko, że żeby coś takiego zrobić, trzeba mieć dość wysokie obroty, ale wszystko przede mną i moją firmą 🙂 pozdrawiam
Czy jeśli jeden ze wspólników (osoba fizyczna) rozlicza się podatkiem liniowym, a drugi wspólnik (również osoba fizyczna) jest na ryczałcie to konieczne jest prowadzenie ksiąg rachunkowych (tzw. pełnej księgowości)?
Dzień dobry, tę kwestię należy skonsultować z księgową lub doradcą podatkowym.