Podatkowa księga przychodów i rozchodów w spółce jawnej

Małgorzata Koczan21 listopada 2014Komentarze (1)

Chciałoby się powiedzieć, że jednym z atutów spółki jawnej jest brak obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, ale takie ogólne stwierdzenie nie jest do końca precyzyjne ani uprawnione, bo musisz wiedzieć, że są sytuacje, w których taki obowiązek istnieje.

spolka jawna

 I tak spółka jawna musi prowadzić księgi rachunkowe gdy jej przychód netto osiągnięty w poprzednim roku podatkowym ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych wyniósł  równowartość 1.200.000 euro w przeliczeniu na złote polskie, a jej wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne opodatkowane według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Trzeba przy tym pamiętać, że ta kwota graniczna dotyczy przychodów spółki jako takiej, a nie przychodów poszczególnych wspólników spółki. Jeśli więc przychody wspólnika – osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie przekroczą 1.200.000 euro, ale przychody spółki jawnej już tak, wspólnik będzie mógł prowadzić księgę przychodów i rozchodów, jak dotychczas, a spółka będzie musiała zaprowadzić księgę rachunkową.

Przykład: Spółka jawna, której wspólnikami są dwie osoby fizyczne opodatkowane podatkiem liniowym, jest zobowiązana prowadzić w 2015 r. księgi rachunkowe jeśli jej przychód netto za 2014r. wyniósł 5.010.600 zł.

Spółka jawna będzie też zobowiązana prowadzić księgi rachunkowe jeśli jej wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne, bez względu na wartość osiągniętego przychodu.

Przykład: Spółka jawna ma dwóch wspólników, osobę fizyczną i spółkę z o.o. Taka spółka nie może prowadzić podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Dlaczego tak jest?

Ponieważ podatkową księgę przychodów i rozchodów zobowiązane są prowadzić osoby fizyczne prowadzące indywidualną działalność gospodarczą lub prowadzące działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych czy spółki partnerskiej, których dochody z działalności gospodarczej opodatkowane są:

  • według skali podatkowej,
  • podatkiem liniowym,

a osiągnięte w poprzednim roku przychody nie obligują tych podmiotów do zaprowadzenia ksiąg rachunkowych.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 242 287e-mail: kancelaria@mkoczan.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

kpir 5 grudnia, 2016 o 13:34

Bardzo przydatny artykuł. Zawsze warto jest się dowiedzieć o dodoatkowych ulgach podatkowych, jakie można uzyskać. Szkoda tylko, że żeby coś takiego zrobić, trzeba mieć dość wysokie obroty, ale wszystko przede mną i moją firmą 🙂 pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@mkoczan.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: