Nazwa firmy a rejestr KRS

Małgorzata Koczan13 sierpnia 20143 komentarze

Nazwa firmy

Wybranie nazwy firmy jest jedną z kluczowych czynności na początku drogi zwanej swoim biznesem. I to niezależnie od formy w jakiej ten biznes będziesz prowadził.

Właściwe nadanie nazwy firmie warunkuje nie tylko jej powstanie, ale też może mieć duże znaczenie w trakcie prowadzenia działalności.

Dlaczego?

Choćby dlatego, że firma poza ogólnymi regułami jej tworzenia, powinna się dostatecznie odróżniać od nazw innych przedsiębiorców. Wiążą się  z tym różnego typu konsekwencje.

Jeśli zamierzasz np. założyć spółkę trzeba będzie ją zarejestrować w KRS.

Czy kiedykolwiek się zastanawiałeś nad tym:

  • Jak się ma nazwa firmy do rejestru KRS, czyli Krajowego Rejestru Sądowego?
  • Czy sąd może odmówić rejestracji z uwagi na niewłaściwie obraną jej nazwę?
  • Czy sąd w ogóle bada czy wskazana nazwa firmy nie narusza cudzego prawa ochronnego na znak towarowy?

Wpis gościnny

 

znak towarowy blog

Na zaproszenie Mikołaja Lecha, aplikanta rzecznikowskiego, autora blogów o prawnej  ochronie znaków towarowych oraz wzorów przemysłowych postanowiłam pochylić się nad tematyką zależności pomiędzy nazwą firmy a rejestrem KRS i odpowiedzieć na postawione pytania.

Z treścią całego wpisu mojego autorstwa możesz zapoznać się na blogu o prawnej ochronie znaków towarowych.

Jeśli choć trochę temat ten Cię zaintrygował zachęcam do lektury.

Zapraszam Cię również do włączenia się w dyskusję pod artykułem.

 

slider1

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 242 287e-mail: kancelaria@mkoczan.pl

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

XYZ 4 listopada, 2014 o 19:17

Witam. Czy mógłby mi ktoś na przykładzie wytłumaczyć o co dokładnie chodzi z tymi dodatkami fakultatywnymi i obligatoryjnymi.
Np. Przedsiębiorstwo produkcyjno-budowlane Max Warszawa Spółka Jawna Kowalscy. Z góry dziękuję 🙂

Odpowiedz

Małgorzata Koczan 5 listopada, 2014 o 21:30

Witam i dziękuję za komentarz 🙂
Otóż elementy obligatoryjne w firmie (potocznie nazwie) spółki jawnej to te, o których mówi kodeks spółek handlowych, a dokładnie art. 24 i muszą się one w niej znaleźć. Ustawa wprost wskazuje, że firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie „spółka jawna”. Czyli w podanym przykładzie będą to „Kowalscy Spółka Jawna”, oczywiście przy założeniu, że wspólnikami spółki jawnej są osoby o nazwisku Kowalscy. Wszystkie inne dodatkowe elementy, które wprowadzamy do firmy spółki jawnej takie jak np. „Przedsiębiorstwo produkcyjno-budowlane Max” nie są wymagane przez ustawę ksh, a ich wprowadzenie zależy od wspólników. Często są one dodawane, aby np. zobrazować rodzaj działalności spółki, odróżnić się od innych przedsiębiorców działających na tym samym rynku lub zapobiec ewentualnemu wprowadzaniu w błąd, co jest niezwykle istotne. Więcej o prawidłowym wyborze firmy w poście pt. Firma spółki jawnej. Mam nadzieję, że moja odpowiedź okazała się pomocna 🙂

Odpowiedz

Zygmunt 12 stycznia, 2015 o 10:57

Hmm, znam sporo firm które nie przykładają żadnej wagi do swojej nazwy… Zazwyczaj dzieje się tak, dlatego, że bardziej niż sama nazwa liczy się dla nich renoma i marka jaką sobie „budują”. Stąd też widocznie nie jest to kwestia najistotniejsza.

Zygmunt,
http://www.zygbud.com.pl/roboty-budowlane/

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@mkoczan.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: