Rejestracja spółki jawnej – załączniki, opłaty

Małgorzata Koczan15 lipca 201416 komentarzy

Wczoraj poruszyłam kwestię formularzy potrzebnych do zarejestrowania spółki jawnej w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Jeśli chcesz jeszcze raz zajrzeć do tego postu znajdziesz go tutaj.

Dziś ciąg dalszy – załączniki jakie należy złożyć przy okazji składania formularzy do KRS (KRS to skrót do Krajowego Rejestru Sądowego, którego pewnie niejednokrotnie jeszcze będę używała).

Jeśli więc chcesz skutecznie zarejestrować spółkę jawną powinieneś do sądu rejestrowego złożyć również następujące dokumenty:

1. umowę spółki jawnej (ewentualnie tekst jednolity tejże umowy, jeżeli spółka jest przerejestrowywana)

2. listę wspólników spółki jawnej zawierającą nazwiska i imiona bądź nazwy wspólników oraz ich  adresy (adresy do doręczeń)

3. wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentacji spółki jawnej, złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie

4.  dowód uiszczenia opłaty sądowej (500 zł)

5. dowód uiszczenia opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (100 zł)

6. wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON);

7. zgłoszenie płatnika składek w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych (ZUS ZPA)

8. zgłoszenie identyfikacyjne, o którym mowa w ustawie z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 z późn. zm.) wraz ze wskazaniem właściwego naczelnika urzędu skarbowego (NIP 2)

9. dokument potwierdzający uprawnienie do spółki z lokalu lub nieruchomości, w których znajduje się jej siedziba, czyli np. umowa najmu, użyczenia, tytuł własności itp.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 242 287e-mail: kancelaria@mkoczan.pl

{ 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Karolina 27 października, 2014 o 12:07

A co z wnioskiem MSIG-M1? Też trzeba wypełić i załączyć?

Odpowiedz

Małgorzata Koczan 27 października, 2014 o 15:19

Witam Pani Karolino i dziękuję za komentarz.
Nie ma obowiązku składania odrębnego wniosku MSIG-M1. Wystarczy złożenie wniosku o wpis do KRS, a zamieszczenie ogłoszenia nastąpi z urzędu. Brak obowiązku złożenia tego wniosku nie zwalnia jednak z konieczności uiszczenia opłaty za ogłoszenie w MSiG oraz dołączenia dowodu jej dokonania do wniosku o wpis w KRS.

Odpowiedz

Dan 14 listopada, 2014 o 13:40

Witam pani Malgorzato,

Chce zarejestrować spółkę jawną, nie rozumie o jaka umowe, kto z kim potrzebuje sformuowac/podpisac wymieniona jesli ja bede jedyna osoba zarejestrowana, bez wspolnika.

1. umowę spółki jawnej

Dziekuje serdecznue,

Dan P

Odpowiedz

Małgorzata Koczan 14 listopada, 2014 o 22:57

Witam i dziękuję za komentarz. Założyć spółkę jawną mogą co najmniej dwa podmioty np. dwie osoby fizyczne. Takie osoby zwane są wspólnikami i pomiędzy nimi zawierana jest umowa spółki jawnej. Nie może Pan założyć spółki jawnej sam. Zachęcam do lektury pierwszego artykułu na blogu pt. „Spółka jawna – charakterystyka”.

Odpowiedz

Luiza 25 listopada, 2014 o 11:42

Witam,
Dokonujemy przekształcenia spółki cywilnej na spółkę jawną. Do tej pory siedziba spółki znajdowała się w prywatnym domu jednego ze wspólników. Jak rozwiązać to w przypadku spółki jawnej, gdzie do wniosku o wpis należy dołączyć tytuł prawny do lokalu? Czy wystarczy akt własności jednego ze wspólników?
Dziękuję

Odpowiedz

Damian 23 grudnia, 2014 o 11:46

Witam,

Pani Małgosiu czy jeśli Wspólnik Jan Nowak wnosi swoją pracę w charakterze Dyrektora działu Programowania to czy konieczne jest określenie / wyliczenie tego wkładu czy można od tego odstąpić?

Pozdrawiam,
D.

Odpowiedz

Darek 31 marca, 2015 o 15:11

Pani Małgorzato,
Złożyliśmy ze wspólnikiem w sądzie wniosek o rejestrację spółki jawnej. Prawie po 3-ch miesiącach otrzymaliśmy wezwanie do zmiany umowy spółki w zakresie paragrafu dotyczącego używanego skrótu.
Czy w związku z powyższym powinniśmy podjąć uchwałę zmieniającą umowę w tym paragrafie i złożyć ją wraz z poprawioną umową (nowy tekst jednolity) w sądzie do złożonego wcześniej wniosku?
Czy wymagany jest druku KRS-Z1 i uiszczenie dodatkowej opłaty.
Wnieśliśmy już opłatę 600 zł za dokonanie wpisu, który jeszcze nie został dokonany.
Jak to ma wyglądać?

Dziękuję i Pozdrawiam
Darek P.

Odpowiedz

Małgorzata Koczan 1 kwietnia, 2015 o 13:57

Panie Darku, proszę dokładnie przeczytać postanowienie sądu wraz z uzasadnieniem – to powinno wiele Panu wyjaśnić.
W zakresie odpowiedzi na Pana pytania zachęcam do skorzystania z usług kancelarii. Nie widząc dokumentów mogę Panu źle doradzić co w konsekwencji może doprowadzić do oddalenia wniosku oraz utraty opłat. Co do zasady jeśli nieprawidłowo wskazano w umowie spółki skrót firmy trzeba zmienić umowę spółki i sporządzić tekst jednolity umowy spółki po takiej zmianie.
pozdrawiam

Odpowiedz

Aleksandra 9 lutego, 2016 o 11:14

Witam,
w jaki sposób mąż z żoną mogą założyć spółkę jawną, kiedy prowadzą oni odrębnie jednoosobowe działalności gospodarcze, a teraz chcieliby zacząć działać w formie spółki jawnej. Czy należy najpierw zakończyć/zlikwidować jednoosobowe działalności gospodarcze obojga małżonków a następnie zawrzeć umowę spółki jawnej pomiędzy Nimi i zarejestrować spółkę? Czy na odwrót…najpierw zarejestrować spółkę, sprzedać majątek z obu działalności do nowo powstałej spółki, a następnie ostatecznie zamknąć jednoosobowe działalności?

Pozdrawiam
Aleksandra J.

Odpowiedz

łukasz 2 maja, 2016 o 12:23

Witam,
rejestruję spółkę jawną z moim współnikiem. chciałbym dokonac opłat – 100 zł oraz 500 zł, o których pisze Pani Mecenas w swoim poście. zastanawiam się jaki powinien być dowód przelewu. czy w tytule przelewu musi być nazwa spółki którą rejestrujemy czy tez nie? np. opłata sadowa w wysokości 500 zł za wpis spółki ABC sp. jawna do KRS, czy też opłata sądowa w wysokości 500 zł za wpis spólki? takie same wątpliwości mam z tytułem przelewu dot. ogłoszenia w monitorze sądowym i gospodarczym
Jakie są Pani doświaczenia?

Odpowiedz

Małgorzata Koczan 10 maja, 2016 o 18:20

Dzień dobry Panie Łukaszu, ja zawsze wpisuję firmę spółki jawnej w tytule przelewu. Wg mnie zalecane jest aby dostatecznie szczegółowo opisać tytuł przelewu.

Odpowiedz

łukasz 2 maja, 2016 o 12:45

Witam ponownie Pani Mecenas,
mam jeszcze jedno pytanie, czy jest obowiązek załączania do wniosku o wpis formularzy RG1, NIP 2, ZUS ZPA? spotkałem się z rozbieżnymi opiniami w tym zakresie.
z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Małgorzata Koczan 10 maja, 2016 o 18:21

Dzień dobry. W tym momencie nie ma takiego obowiązku. Pozdrawiam

Odpowiedz

łukasz 28 czerwca, 2016 o 14:30

Witam ponownie Pani Mecenas,
jako obydwaj przyszli wspólnicy sp. jawnej mamy zawarte umowy o rodzielności małżeńskiej z naszymi żonami. czy musimy załączyć te umowy do dokumentów które składamy do sadu celem zarejestrowania?
z góry dziękuje za odpowiedz

Odpowiedz

Małgorzata Koczan 28 czerwca, 2016 o 17:24

Dzień dobry Panie Łukaszu, według mnie nie ma takiej potrzeby. pozdrawiam

Odpowiedz

Justyna 9 grudnia, 2016 o 14:20

Dzień dobry
Nie bardzo rozumiem jak przygotować umowę najmu lokalu dla spółki , która jeszcze nie jest zarejestrowana. Kto z kim podpisuje taką umowę . Ja i moja wspólniczka mamy wszystkie dokumenty do rejestracji ale brakuje nam właśnie tej umowy prawa do lokalu. Czy jeśli teraz podpiszemy taką umowę z wynajmującym jako spółka to nie popełnimy błędu. Przecież faktycznie spółka będzie istniała dopiero po rejestracji w sądzie ?
Pozdrawiam
J.G.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@mkoczan.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: