Spółka jawna – charakterystyka

Małgorzata Koczan09 lipca 2014Komentarze (1)

W moim pierwszym wpisie chciałam Ci przedstawić kilka ogólnych zagadnień dotyczących spółki jawnej.

Spółka jawna jest spółką osobową. Poniżej znajduje się mały wykres przedstawiający jakie mamy spółki prawa handlowego. Jeśli zamierzasz być przedsiębiorcą możesz skorzystać z różnych możliwości – prowadzić działalność jako osoba fizyczna, działać w ramach spółki cywilnej albo założyć którąś ze spółek prawa handlowego wskazanych poniżej.

Cóż mogę Ci doradzić? Nie ma jednej odpowiedzi. Każda z tych form ma swoje wady i zalety. Dlatego najlepiej dostosować formę do własnego biznesu, jego przedmiotu, rodzaju ryzyka jakie ze sobą niesie, stałych kosztów jakie się wiążą z ich funkcjonowaniem itd.

Zrzut ekranu 2014-07-09 o 10.20.08

Spółka jawna nie posiada osobowości prawnej, ale posiada zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych. Może pozywać i być pozywana (tzw. zdolność sądowa).

Spółka jawna może również we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe oraz zaciągać zobowiązania.

Spółka jawna (notabene jak każda inna spółka) nie może istnieć bez wspólników, choć jest odrębnym od nich podmiotem . Aby więc doszło do powstania spółki muszą wolę jej zawarcia wyrazić co najmniej dwa podmioty (niekoniecznie osoby fizyczne).

Spółka jawna podlega rejestracji w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Podatkowo – spółka jawna jest podatnikiem podatku VAT, ale nie jest podatnikiem podatku dochodowego, gdyż opodatkowanie tym podatkiem występuje na poziomie wspólników. Nie ma też obowiązku   prowadzenia ksiąg rachunkowych (dopiero po przekroczeniu kwoty przychodów netto w wysokości 1.200.000 euro), co niewątpliwie jest zaletą gdyż prowadzenie księgi przychodów i rozchodów jest tańsze i mniej skomplikowane.

Spółka jawna może nie jest najpopularniejszą formą prowadzenia działalności (np. w stosunku do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością) niemniej jednak bardzo ciekawą i wartą rozważenia. Być może akurat w Twoim przypadku założenie spółki jawnej okaże się najbardziej właściwą decyzją.

W następnych wpisach znajdziesz bardziej szczegółowe zagadnienia, dlatego zachęcam Cię do śledzenia dalszych postów.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 242 287e-mail: kancelaria@mkoczan.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Krzysztof 3 stycznia, 2018 o 12:52

Witam,
Czy w przypadku śmierci wspólnika w sp jawnej ( 2 osobowej ) umowa może przewidywać dla swojej kontynuacji, że jego śmierć będzie traktowana jako wystąpienie ze spółki i pozostały wspólnik może :
1. na jego miejsce wskazać wybranego przez siebie następcę, który to będzie musiał rozliczyć swój nabyty udział ze spadkobiercami zmarłego wspólnika ?
2.śmierć wspólnika daje prawo pozostałemu do powołania kolejnego wspólnika dla jej istnienia, przy czym będzie od odpowiadał za roszczenie o wypłatę udziału kapitałowego na rzecz spadkobierców zmarłego wspólnika ?

pozdr
Krzysztof Smolec

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@mkoczan.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Następny wpis: