5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć zakładając spółkę jawną

Małgorzata Koczan11 sierpnia 20154 komentarze

Mamy chyba wymarzoną pogodę na wakacje, przynajmniej dla niektórych… W tym gorącym czasie ja jednak pracuję i ta pora upałów nawet dla mnie – „miłośniczki ciepła” zaczyna być uciążliwa. spolka jawna

Jeśli już jesteś po urlopie pewnie pałasz energią i Twoja gotowość do działania jest na najwyższym poziomie, jeśli jeszcze nie, przypuszczam, że czekasz na urlop z niecierpliwością.

Może w tzw. „międzyczasie” myślisz o założeniu spółki jawnej…

Niektórzy złożyli już mi swoje zapowiedzi, że po wakacjach zaczynają nowy biznes i ruszają ze spółką jawną. Stwierdziłam więc, że może to i dobry moment na próbę wyselekcjonowania kilku istotnych rzeczy, które według mnie warto wiedzieć zakładając spółkę jawną (patrz poniżej). Oczywiście jest to lista subiektywna 🙂

  1. Odpowiedzialność solidarna i subsydiarna wspólników.
  2. Opodatkowanie podatkiem dochodowym na poziomie wspólników.
  3. Elastyczność w zakresie wkładów.
  4. Forma umowy spółki.
  5. Rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Na pozycji pierwszej odpowiedzialność wspólników. Pewnie nie raz czytając o spółce jawnej natknąłeś się na tę informację. Wspólnicy ponoszą odpowiedzialność subsydiarną oraz solidarną bez ograniczenia całym swoim majątkiem ze spółką. To oznacza najprościej mówiąc tyle, że jeśli majątek spółki nie wystarcza na zaspokojenie wierzycieli to w stosunkowo łatwy sposób można sięgnąć do majątku wspólników.

Być może więc mając na uwadze ten aspekt warto przed założeniem takiej spółki uregulować kwestie majątkowe między małżonkami bądź dobrać odpowiedniejszą formę działalności.

Mogę posłużyć Ci w tym zakresie poradą, gdyż zajmuję się nie tylko spółkami jawnymi;)

Na miejscu drugim na liście – opodatkowanie. W przypadku spółki jawnej podatek dochodowy odprowadzany jest na poziomie wspólników, a nie spółki i wspólników. Niezwykle ważny atut, który ma bezpośrednie przełożenie na dochody wspólników. I nie wiem czy nie powinnam go umieścić na miejscu pierwszym… Pocieszające jest to, że póki co nie ma planów odnośnie zmian w tym zakresie. Warto tutaj wspomnieć także o braku obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych. W wielu przypadkach podatkowa księga przychodów i rozchodów będzie wystarczająca. Szczegóły we wpisie pt. „Podatkowa księga przychodów i rozchodów w spółce jawnej.”

W dalszej kolejności postawiłam na elastyczność w zakresie wkładów. Po pierwsze nie ma ograniczeń tak jak np. w przypadku spółki z o.o. co do wysokości wkładów, a po drugie co do ich rodzaju. Wkładem mogą być też np. świadczenie pracy lub usług. Więcej o wkładach możesz przeczytać w poście pt. „Wkłady wnoszone do spółki jawnej i ich wartość.”

Umowę spółki jawnej możesz podpisać co do zasady w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Jest to ważne, bo nie musisz się wybierać do notariusza przy zawieraniu takiej umowy czy dokonywaniu w niej zmian. Nie wiążą się z tym więc dodatkowe koszty. Nieco inaczej będzie gdy wkładem ma być nieruchomość bądź np. przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

I ostatnia kwestia. Spółka jawna podlega rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Może dla niektórych rzecz oczywista, ale co się z tym tak naprawdę wiąże? Jest to ważne z punktu widzenia dodatkowych obowiązków, które spoczywają na wspólnikach w zakresie np. rejestracji zmian umowy spółki, a co za tym idzie dodatkowych kosztów. Zmiany w KRS co do zasady podlegają bowiem opłatom, a także są weryfikowane przez sądy rejestrowe. Może się zdarzyć w przypadku popełnienia błędów, że zmiana nie zostanie wpisana do KRS, bądź zostanie wpisana ze znacznym opóźnieniem. Trzeba będzie więc zaprzyjaźnić się z formularzami KRS, bądź znaleźć kogoś kto już z nimi zdążył się zaprzyjaźnić;). Nadto każda osoba ma wgląd w akta rejestrowe spółki, gdyż rejestry są jawne.

Lista nie ma oczywiście charakteru zamkniętego. Jeśli masz pomysł co jeszcze należałoby dodać to zapraszam do pozostawiania wpisów w komentarzach 🙂

 Fot. Źródło: http://foter.com/search/instant/?q=five

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 242 287e-mail: kancelaria@mkoczan.pl

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech 18 sierpnia, 2015 o 13:34

Dzień dobry Pani Mecenas!

Pojawił się ostatnio wyrok NSA w sprawie spółki jawnej (II FSK 1032/13), która wypłaciła swoim wspólnikom dywidendę rzeczową i, jak uznał sąd, nie wystąpiła konieczność zapłaty podatku. Czy takie same zasady obowiązują wspólników z zagranicy , np. osobę prawną z Wielkiej Brytanii? I czy może to być dowolny składnik majątku, np. towar ?

Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

szkolenie z pozycjonowania 7 stycznia, 2017 o 14:02

Bardzo ciekawy wpis! Jestem właśnie w trakcie załatwiania wszystkich formalności, aby utworzyć spółkę jawną. Dzięki temu wpisowi, dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy. Dziękuję i czekam na więcej artykułów.

Odpowiedz

strony internetowe 27 grudnia, 2019 o 18:21

Czy prowadzenie agencji marketingowej w formie spółki jawnej się opłaca bardziej niż prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Odpowiedz

Małgorzata Koczan 29 stycznia, 2020 o 11:47

Dziękuję za komentarz. Odpowiedzi nie da się udzielić w kilku prostych zdaniach bez szczegółowej znajomości Pana sytuacji. Zapraszam na płatną konsultację.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Małgorzata Koczan Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@mkoczan.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: