Lubię miesiąc październik, zwłaszcza kiedy pogoda jest taka jak na zdjęciu obok 🙂
Ale przechodząc do rzeczy – dziś wyjaśnię Ci czym jest tekst jednolity umowy spółki.
Otóż tekst jednolity umowy spółki to pierwotny tekst umowy spółki uwzględniający podjęte przez wspólników zmiany umowy lub inaczej ujmując zawierający zmienione jej postanowienia.
Przykład:
W pierwotnej umowie spółki jawnej z dnia 15.03.2014 r. wspólnicy w § 13 tejże umowy przewidzieli, że „Czas trwania Spółki nie jest ograniczony”.
W dniu 23.09.2014 r. wspólnicy podjęli uchwałę o zmianie czasu trwania spółki, na czas oznaczony do dnia 31.12.2020 r.
Oprócz uchwały zmieniającej do sądu rejestrowego trzeba będzie załączyć tekst jednolity umowy spółki jawnej, którego brzmienie będzie takie jak umowy z dnia 15.03.2014 r., z tym, że § 13 będzie wyglądał następująco: „Czas trwania Spółki jest oznaczony do dnia 31.12.2020 r.” Pozostałe zapisy umowy będą bez zmian.
Jeśli dokonasz ze wspólnikami zmiany umowy spółki i w sądzie nie złożysz tekstu jednolitego umowy spółki, a samą uchwałę zmieniającą otrzymasz postanowienie sądu m.in. takiej treści:
II. wezwać wnioskodawcę do złożenia tekstu jednolitego umowy spółki
I co wtedy?
Procedura rejestracji niepotrzebnie się przedłuży. Aby tego uniknąć pamiętaj, że zmieniając umowę spółki jawnej trzeba złożyć do sądu rejestrowego wraz z wnioskiem o zmianę, obok m.in. uchwał zmieniających umowę spółki, jeszcze tekst jednolity umowy spółki.
Uwaga:
Zmianą umowy spółki jawnej może być nie tylko zmiana brzmienia jej postanowień, ale również wykreślenie niektórych zapisów czy dodanie nowych.
Mam nadzieję, że dostatecznie wyjaśniłam Ci czym jest tekst jednolity umowy spółki.
Więcej o zmianie umowy spółki jawnej i procedurze rejestracji tych zmian możesz przeczytać w innym poście na moim blogu pt. „Zmiana umowy spółki jawnej„.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania zapraszam Cię do kontaktu.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam,
mam pytanie odnośnie samego tekstu, tworze Tekst jednolity umowy spółki na podstawie aktu notarialnego, jeśli Tekst jednolity powinien mieć brzmienie dosłowne z aktem, to czy z pierwszego aktu notarialnego związującego spółkę, mam wpisać do Tekstu jednolitego także początek (tzn kto się zebrał przed jakim notariuszem, dnia itd) i koniec gdzie jest mowa o kosztach, ilości egzemplarzy oraz podatku od niniejszego aktu notarialnego?
Pozdrawiam
Witam,
do spółki jawnej przystąpili nowi wspólnicy, zmieniła się umowa spółki – zmieniono m.in. firmę spółki i udziały. Moje wątpliwość dotyczy tego jak sporządzić tekst jednolity, czy zmienia się preambuła tj ta część gdzie wymienia się pomiędzy kim zawarta jest umowa?