Siedziba spółki jawnej

Małgorzata Koczan        10 lipca 2014        Komentarze (0)

Dziś przybliżę Wam lepiej jeden z elementów koniecznych umowy spółki jawnej – jakim jest jej siedziba. Jak już wcześniej sygnalizowałam – w umowie spółki jawnej trzeba ją wskazać. Zwróć uwagę, że piszę w kontekście tego tematu o siedzibie a nie o adresie.

Siedziba nie jest tym samym co adres spółki jawnej.

Siedzibą spółki jawnej jest bowiem miejscowość, w której dokonywane są czynności prowadzenia spraw i reprezentacji spółki (czyli np. miasto Lublin :)).

I tak siedzibą spółki jawnej może być przykładowo:

  • miejscowość, w której zamieszkują wszyscy wspólnicy
  • miejscowość, w której zmieszkuje większość wspólników
  • miejscowość, w której jest usytuowany zakład główny spółki.

Adresem spółki jawnej będzie konkretny budynek, lokal w określonej miejscowości.

Zarówno siedziba, jak też i adres spółki podlegają zgłoszeniu oraz ujawnieniu w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Jeżeli w umowie wskażesz adres spółki a nie jedynie jej siedzibę to gdy zmieni się adres spółki będziesz musiał zmienić również umowę spółki.  Natomiast zmiana adresu w tej samej miejscowości, choć będzie podlegała zgłoszeniu, nie będzie stanowiła zmiany siedziby i nie będzie wymagała zmiany umowy spółki, jeśli oczywiście adres nie będzie wskazany w tejże umowie.

Warto pamiętać o tym, że wskazanie siedziby ma doniosłe skutki prawne, może bowiem niekiedy przesądzać o miejscu zawarcia umowy, miejscu wykonania zobowiązania, właściwości miejscowej organów podatkowych czy o właściwości miejscowej sądu, w tym sądu rejestrowego.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego postu będzie Ci znacznie łatwiej określić siedzibę spółki jawnej.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: