Inspiracją do tego wpisu jest moja dzisiejsza rozmowa telefoniczna z jedną z czytelniczek bloga, która zapytała mnie czy ma zapłacić dług względem spółki jawnej.
Czy mam zapłacić dług względem spółki jawnej?
Wątpliwość jej pojawiła się w momencie, w którym powzięła wiadomość, że spółka jawna zawiesiła swoją działalność oraz jeden ze wspólników spółki jawnej zmarł. Czytelniczka zaczęła się obawiać, że zapłacenie w takim momencie długu może być dla niej ryzykowne. Zaczęła się zastanawiać komu w takiej sytuacji dług należy zapłacić.
Jeśli w wyroku dług zasądzono na rzecz spółki uprawnionym podmiotem, na rzecz którego dług powinien zostać spłacony jest spółka. Fakt, że spółka zawiesiła działalność gospodarczą w mojej ocenie nie ma znaczenia. Dopóki spółka nie została wykreślona z rejestru przedsiębiorców przez sąd nadal istnieje.
Nawet jeśli w umowie spółki śmierć wspólnika stanowi przyczynę do rozwiązania spółki to nie jest to równoznaczne w wykreśleniem spółki. Może to być w takiej sytuacji jedynie przyczyna do wszczęcia postępowania likwidacyjnego spółki jawnej. Do wykreślenia spółki jawnej z rejestru jeszcze daleka droga.
Jeśli więc jesteś dłużnikiem spółki jawnej i nie doszło do wykreślenia spółki jawnej z KRS to dług należy zapłacić na rzecz wierzyciela – spółki jawnej, a nie jej wspólników czy spadkobierców.
Małgorzata Koczan
radca prawny
Photo by Emilio Takas on Unsplash
***
Ile trwa rozpoznanie wniosku przez sąd rejestrowy?
W jakim czasie Sąd rozpozna nasz wniosek złożony do Krajowego Rejestru Sądowego?
To pytanie często pada w rozmowach dotyczących czy to wpisu spółki, czy rejestracji zmian w KRS lub wykreślenia podmiotu z KRS.
W pewien sposób rozumiem to, bo każdy chciałby wiedzieć ile Sąd będzie potrzebował czasu na rozpoznanie dla niego ważnej sprawy [Czytaj dalej…]
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Konieczność zapłacenia długu jeśli spółka w rejestrze nadal istnieje, wydaje się raczej naturalna.